Stačí jen pochopit a uvěřit...

Duben 2011

Folk Metal

17. dubna 2011 v 20:10 | I'm your fear! |  O Metalu

Upřímě řečeno... Folk Metal miluju... Ani nevím, kde se to ve mě vzalo, ale dost mě to zajímá, jak jsou elektrický kytary proložený flétnama, nebo dudama... Je to prostě dost zajímavý :)) Takže o tom napíšu pár řádek :D

A zase vás poprosím, jestli chcete šířit, tak jedině se zdojem.


Kořeny Folk Metalu jsou uváděny jako Black Metal, Folk, Heavy Metal a Power Metal. Často a právem je folk metal nazýván metalovým hybridem.
Z Folk metalu se od roku 1991 vyvynuli styly jako Pagan Metal, Viking metal a Celtic metal a Oriental Metal.
Folk metal vznikl zhuba roku 1991, kdy anglická heavy metalová kapela Skyclad vydala své debutové album, kde se vůbec poprvé objevili experimenty s houslemi, elektrickými kytarami a občasnými ženskými vokály, tento typ hudby se ihned s kladnou reakcí nesetkal, ale určtě zujal spoustu lidí svou rychlostí dravostí a, až moc veselými texty v době, kdy se vyvýjeli temnější styly metalu.
Samozřejmě to nebyl folk metal, jaký známe dnes, kdy spolu vše splývá a vytváří harmonii, ale bylo to první opravdové folk metalové album, ikdyž housle jsou k slyšení pouze v některých částech a určitě ne v celých skladbách, jako je tomu dnes.
(Mezi další zakladatele Folk Metalu se mimo jiné řadí i Cruachan.)
Postupně se ke kytaře, basse, bubnům, vokálům a houslím přidávali další a další nástroje jmenovala bych třeba akordeon, flétnu a další. (volba nástrojů záležela na oblasti, kde kapela vzinkla)
Nejvyužívanějšími nástoji jsou například akordeony, flétny, dudy, trubka a následně pak místní lidový nástoj například: ve Finsku se často vyskytuje strunné kanterle. Vokalisté využívají všechny barvy svého hlasu. Ve Folk Metalu se často vyskytují klidnější balady, které vyžadují přítomnost jak ženského, tak mužského vokálu, ty se často prolínají v různých částech skladby obvykle skladba bývá nakomponována podle několika pravidel buď:
1) Žena zpívá jednu sloku zahraje se refrén, ve kterém zpívá jak žena tak muž a další sloku zpívá muž nebo na opak.
(V této variantě je třeba aby žena neměla hlas obyčejně přisedlý, ale je potřeba aby si dala záležet na výškách a hloubkách, kterých by mělo být ve skladbách dost. Mužů často zpívá více najednou obvykle až pět jeden hlavní a ostatní dotváří chorál)
2) Žena je hasitější než muž, který je tišší, ale dotváří v svým hlasem "atmosféru" písně.
(Zde je nutné aby žena byla dostatečně vokálně zdatná, tím myslím aby byla schopná zazpívat třeba i typicky mužský growling. Muž se k ženě přidává jen v některých částech písně většinou třeba v refrénu a nebo má vlastní část sloky.)
3)Muž a žena zpívají součastně.
( Tato varianta je nejméně využívaná z důvodu, že jen málo kdy se najdou jeinci, kteří by si sedli do tónu hlasu a také by tyto skladby bylo těžké hrát na živo. Tuto varantu využívá naříklad kapela Wolfmare.)
Dále můžou zpívat pouze muži a těch většinou bývá znatelně více. Například v kapele Heidevolk jsou jasně znatelné dva mužské hlasy, ale každý na jiné úrovni jeden výše položený. Druhý basový, oba zpívají stejný text a vzájemně se prolínají a vytváří pocit, zajímavě zkresleného hlasu. (Heidevolk je sice Viking metalová kapela, ale viking metal je odnoš Folk Metalu)
Může ale také zpívat jeden muž a ostatní vytváří chorál, zpívají s ním to samé, ale mnohem tiššeji a pokud se to v metalu dá říct, jemněji...Toto se ato vyskytuje u výše uvedených Skyclad a u Týr. (o těch se ještě zmíním)
A nebo zpívá jeden muž ale hlasem který se blíží screamingu a nebo growligu často bývá tato technika zpěvu užívána jen v častech skladby skoro nikdy ne po dobu celé skladby. S tímto se často setkáváme u Eluveitie (Švýcarská kapela, ještě o ní bude řeč)

Podžánry Folk Metalu se od sebe často odlišují pouze texty například ve Viking Metalu nenajdete ani jednu skladbu zabívající se přírodou tak stejně vzádné je najít v Pagan metalu skladbu zaměřenou na vikingské válčení. Ale obecně se Folk Metal vyznačuje opovrhováním křesťansvím a vyzdvyhováním pohanství a severských Bohů dále také opěvování Valhally a přírody.
Nejvíce se Folk Metal objevuje v Evropě a regionálně v Americe, ale to je opravdu vzácně v Americe žádnou významnou kapelu tohoto žánru nenajdete.
Mezi nejvýznamnější kapely dnešního folk metalu se zařazují:
Švícarští Eluveitie založení roku 2002 hrající
Folk Melodic Death Metal jejich písně jsou ovšem zvláštní v tom, že některé jsou zpívany v mrtvém keltském jazyce Galštině.
Říká se, že každý člen si napřed složí své party aniž by věděl co skládá ten další poté si to ukážou a zkombinují to co vzniklo. Nějaké části vypustí a nechají je na jinou skladbu kombinací vznikalí opravdu zvláštní díla jako je skladba Inis Mona. Právě tento jejich neslavnější počit vznikl tímto způsobem.
V kapele můžete slyšet v první řadě flétny, housle, dudy, akordeon, balalajku pak samozřejmně kytaru, bubny, bassu.
Špatné ale je, že tahle kapela má poměnrně dlouhé písničky, ale minimálně 4 minuty utečou jako voda takže si je musíte poustět tisíckrát, aby jste alespoň částečně vdechli tu atmosféru starých časů :))
Důležité co e musí poznamenat je, že kapela uvedla Folk Metal na naproto jinou úroveň než e nacházel před tím, příkladem buď skladba Isara nebo Brictom

Mezi další významnou kapelu bych zařadila finské Korpiklaani. Jejich kombinace klasických metalových nástrojů, houslí, tahací harmoniky a bud v kombinaci s texty pod hlavičkou jako Beer, Beer nebo Vodka , jejich rychlost dravost a zdravé šílenství jejich tvůrců probouzí v mnohých pořebu vytančit za chladné finské noci u ohně a chlastat dříve zmíněné tekutiny.
Finsky Korpiklaani znamená lesní klan a tato kapela byla založena roku 1993 od té doby vydala 9 studiových alb. které se zaobírají v podstatě stále tím samým: Pití, příroda a keltské svátky (Například Zimní Slunovrat).

Další dvě kapely jsou Týr a krajan Falkenbach obě jsou německé kapely.
Týr: Jméno kapely je jasné jak v germánské,tak severské mytologii je Týr bůh války, kapela byla založena roku 1998, avšak na spoustě diskuzích se lidé shodli, že na ně musejí mít náladu a já to mohu jen potvrdit. Od roku 98 Týr vydali 5 alb a popravdě řečeno se v podstatě opakují. Týr je ale spíše Viking Metalová kapela
Falkenbach: Aneb v jednoduchosti je síla. Je to sólový projekt jistého Markuse Teumersenna, který se zabívá hlavně texty o svržení křesťasntí a epickými příběhy, hraje něco na pomezí Folk/Pagan a Viking metalu. Nejzajímavější ale je, že v písni je jen jedna stále se opakující melodie, která vám ač chcete nebo ne utkví v paměti, další zajímavou věcí je, že na těch písních vás něco chytí a nutí poslouchat až do konce a pak znovu a znovu, ale přitom to je jen jednoduchá melodie.
Projekt byl údajně založen roku 1989 ale debutové album bylo vydáno až roku 1995.

V jeho písních se vyskytují flétny, kytara, bubny, bassa občas mám pocit, že tam zazní i balalajka.
Nejdříve byla kapela čistě black metalová to bylo až do doby kdy vydal své první folk metalové album, které zaujalo nahrávací společnosti.
Většina textů je v Angličtině, ale některé jsou ve staré norštině a němčině.
Teprve až v roce 2003 se projekt Falken bach začínal rýsovat, jako projekt, kde figuruje více jak jeden umělec, již jsou tři ale ti dva příchozí jsou velmi blízcí Markusovi přátelé.
A poslední nesmím vynechat Arkonu Ruskou Viking Metalovou kapelu, ano, v Česku je také jedna kapela se stejným jméném, ale její tvorbu upřímě řečeno vůbec neznám, takže je nebudu nijak porovnávat, Arkona(rus) vedena zpěvačkou, směsice Angely Gossow (Arch Enemy) a nějaké ruské lidové zpěvačky, je naprosto okouzlující ve spojení tradičnímy rukými nástroji, tahací harmonika obrovký buben, flétny a občaný growling... Smekám :)Doufám, že vám to alespoň malinko pomůže a že se třeba i začnete více zajímat o folk metal, protože to je něco neopakovatelnýho, třeba se jeho porstřednictvím někdy setkáme na Pagan Festu :DDSkyclad - Parlamential Of Fools
Eluveitie- Brictom

Moje voda, můj chléb, můj život!

16. dubna 2011 v 11:06 | I'm your fear!
Jelikož se mi dost lidí diví, jak můžu poslouchat metal, mladá 16-ti letá holka a zajímá se o tenhle žánr hudby víc než kde jakej dospělej chlapík! :DD Co je na tom kurva tak udivujícího? Mě to zajímá ze dvou různejch hledisek:
1. Zajímají mě kultury lidí a v hudbě se poznají nejlépe
a 2. hudba, neupravovaná počítačema a já nevím jakejma dalšíma sračkama.
Abych začala tou kulturou... Poslední dobou mě zaujal folk metal, kde si lidi udržují svůj rodný jazyk. Což se zas tak často nevidí, chtějí být světový, ale ne angličtinou, ať se hezky amíci namáhaj, když chtěj vědět o čem song je! Páč, pročmy bychom se furt měli namáhat pro ně a psát texty v ájině :DD ... To by člověk musel umět anglicky a to opravdu není můj případ :D
V hudbě se nejlépe pozná kultura, když si pustíte Sepulturu, slyšíte tam ty brazilský bubny, který jinde nejsou, jen v Amazonskym pralese, kde se rozhodli nahrávat. Když si pustíte Auringon Hauta slyšíte kanterle, strunnej hudební nástroj z Finska, když si pustíte třeba Alkehol, tak zjistíte, co je důležitý pro nás, pro Čechy :DDD. Příjde mi to zajímavý, když člověk ví, co v tý kultuře považují za a hezký že mají potřebu,říct jim co jim vadí, ikdyž třeba ne celýmu světu! Ale jen tomu jejich kousku Země, ale v řeči, který tam porozumí. To je důležité.
A k tomu druhému bodu:
Předsatve si situaci, že ladíte rádio a najednou uslyšíte v těch neuvěřitelně komerčních rádiích jak na vás "vyřvává" nějaká novodobá popová star a tak vás to trochu víc zarazí... Tohle nemůže zpvat, však to je prakticky nemožný a ještě ty texty jedno brdo ona milovala jeho on jí nemiloval nebo naopak nebo oba se milovali a jeden toho druhýho podvedl, však to nejsou žádný problémy, to jsou jenom soukromý dramátka, který se odehrávají v životech teenagerů každej den, nic novýho pod sluncem ... :D Zpívají divně, proč? Protože, on nebo ona vůbec zpívat neumí, jo jasně, něco "nazpívá" ve studiu a tam se to dál upravuje k obrazu jeho tady se ten hlas zkreslí, támhle se to zase dá o něco výš, bubny ztišíme, aby to jenom dotvářelo atmosféru, takže nebudou skoro čitelný a kytaru můžeme vypustit, ta skoro neni potřeba... Jak to vím? Můj táta dělal zvukaře, v nahrávacím studiu takže tak nějak vím, že to takhle fakt je. :DD No a jede se na koncerty a ta "star" si jenom vezme mikrofon aby to vypadalo, klidně může být vypnutej do repráků se pak pustí to co bylo upravený už v nahrávacím studiu a otevírá tlamu, jako ryba. Ale tak někomu se to líbí, já nechci nic pomlouvat ani se nikomu srát do toho, co poslouchá, je říkám svůj názor a za to se snad zatím nestřílí... Díky bohu :DD Ale co já vim tady je všechno možný :DD
No a ladíte dál pak na vás začne z rádia lítat vlna anglickejch nadávek... Ale on mluví.. On nezpívá :DD Jo Rap je to psycho, ale tak někomu se to líbí, že neslší nic extra, jen ztlumený a zkreslený bassy a bubny a do toho nějakýho týpka mluvit: gun, mutherfucker, bitch, many a fuck
A nakonec naladíte úžasnou metal/rockovou stanici a říkáte si jo, tohle za to stojí, kyž slyšíte normální hlas, jak zpívá a do toho lidi tleskaj, vyvolávaj jméno kapely a vy máte pocit, že začnete házet řepu, když slyšíte, jak tam kytarista spustí improvizovaný sólo. Jak si pak bubeník na konci songu dá krátkej drumm set a na úplnej konec, když zpěvák nebo zpěvačka na konci zařve thank you good night a vy máte pocit, že by jste nejradši vztali a začali tleskat s těma lidma a prosit o přídavek.
Prostě METAL je pro mě Moje voda, Můuj chléb a Můj život!
Žijte metalem, tak, jako já a budete šťastní
'Til we die

SlipKnoT

13. dubna 2011 v 13:13 | I'm your fear! |  O Metalu
Takže, jelikož vím, jak únavné je psát referáty, tak vám chci trochu helpnout, teda aspoň s hudebkou :DD A začínáme u SlipKnoT ;)... Protože o těch nejvíc vim :DDD Jestli to někdy někdo bude chtít hodit na svůj blog, nebo to propagovat jinde než třeba ve škole, tak tam prosím hoďte odkaz ,ok? :DD

Debilní náboženství!

11. dubna 2011 v 19:28 | I'm your fear!
Bude to spíš taková úvaha, tak se nedivte co to tu mektám za kecy :DDD

Ne, nejsem žádná biblo znalkyně ani jinak zaujatá do náboženství, jen mě zajímá, proč se lidi mezi sebou mlátěj JENOM kvůli tomu, že jeden dement je Křesťan a druhej je třeba vyznavač Islámu ... Ne vážně, koukneme se na to ze stránky toho křesťna:
Přece je v Bibli napsáno miluj bližnáho svého, do toho snad patří i tolerance, nebo snad Ježiš Kristus si vybíral když chodil a měl ozdravovat nemocný? Copak šel a řekl: ,,No tak na tebe ani nehrábnu, ty smraďochu tlustej!"? Ne! Bylo mu to jednu prostě ho ozdravil... To teda tvrdí bilbe (No jo.. Povinná četba se na člověku podepíše :DD). Tak proč teď po nějakejch 1970 letech nějakej kreténskej kněz na FLorině podpálil Korán? (Svatá kniha Islámistů) Kvůli tomu, že proti němu má zasraný předsudky, který požíraj tuhle společnost, mám prostě takovej pocit, že si řekl: ,,Zaraný islamisté si myslej, že islám je něco víc? Však Bůh nám vladne!" Ty vole! Proč mi tohle připomíná dobu Inkvizice? Zachvíli se budu bát, že sem přijede typan na koni, zařve na mě ty vyznavačko Satana nakříž s tebou a budu mít po prdeli :D Vážně takhle křestany smýšlej? Já o tom prd vim, ale podel toho jak vidím, že se chová typan co bydlí ve vedlejšim baráku a je totální blázen do Boha, stačilo mi když jsem se tam jednou stavila jestli náhodou nemá dezinfekci, že jsem si rozřízla ruku... Ten kretén si myslel, že jsem prováděla nějaký okultistický rituály a řekl mi, že antikristum nepomáhá já tak stála oči jak talíře a zeptala se ho, že jestli je i krájení mrkve nějakej okultictickej rytuál, tak na mě ani Norové s pílením kostelů nemaj :DDD Otočila jsem se a mazala pryč. :DDD Takže bych se ani nedivila,kdyby to ti křesťani tak viděli.

Ale neříkám, že islámisti jsou nějaký miláčci... Ti taky mezi sebou válčej od doby co jim Mohammed řekl, že má v nějaký jeskyni halucinace. Jedni si to vyložili, že musej zlikvidovat všechny jiný víry a musí zůstat jen Islám To mi nepříjde jako nejlepší věc. No a ti druzí by se na to nejradši vyprdli a nechali si jen ten svůj islámismus a na ostatní by hodili bobek :DD To je lepší :D No a tak se rozdělili na dvě části a od tý doby se mezi sebou mlátěj, ono by to taky bylo šem jedno, kdyby si nehřáli prdele na ropě, tak by se na ně všichny vysrali ať si pomůžou sami, ale jelikož tu je USA, santa clau, Coca cola, Indiáni a nezrdavý životní styl, tak se do toho začali srát i oni a pak jim shodili Dvojčata, to je tak, když se někdo sere do cizích záležitostí ...

Takže já seru na všechny náboženství... Aspoň se nemusim s každym dohadovat, že to moje je nejlepší ani v satanismus nevěřim... To mi taky přijde jako chujovina a radši věřim ve starý dobrý pohanství :DDD Radši budu Odinovi obětovat kus krávy, který pak sežere nějakej vlk, než abych držela půsty a myslela si jakej je bůh fajer... což neni :DDD

Omlouvám se těm, kteří věří v Boha, Mohammeda či mají sabbath každou neděli (nebo sobotu?)...
DÍK ZA POZORNOST :)