Stačí jen pochopit a uvěřit...

Folk Metal

17. dubna 2011 v 20:10 | I'm your fear! |  O Metalu

Upřímě řečeno... Folk Metal miluju... Ani nevím, kde se to ve mě vzalo, ale dost mě to zajímá, jak jsou elektrický kytary proložený flétnama, nebo dudama... Je to prostě dost zajímavý :)) Takže o tom napíšu pár řádek :D

A zase vás poprosím, jestli chcete šířit, tak jedině se zdojem.


Kořeny Folk Metalu jsou uváděny jako Black Metal, Folk, Heavy Metal a Power Metal. Často a právem je folk metal nazýván metalovým hybridem.
Z Folk metalu se od roku 1991 vyvynuli styly jako Pagan Metal, Viking metal a Celtic metal a Oriental Metal.
Folk metal vznikl zhuba roku 1991, kdy anglická heavy metalová kapela Skyclad vydala své debutové album, kde se vůbec poprvé objevili experimenty s houslemi, elektrickými kytarami a občasnými ženskými vokály, tento typ hudby se ihned s kladnou reakcí nesetkal, ale určtě zujal spoustu lidí svou rychlostí dravostí a, až moc veselými texty v době, kdy se vyvýjeli temnější styly metalu.
Samozřejmě to nebyl folk metal, jaký známe dnes, kdy spolu vše splývá a vytváří harmonii, ale bylo to první opravdové folk metalové album, ikdyž housle jsou k slyšení pouze v některých částech a určitě ne v celých skladbách, jako je tomu dnes.
(Mezi další zakladatele Folk Metalu se mimo jiné řadí i Cruachan.)
Postupně se ke kytaře, basse, bubnům, vokálům a houslím přidávali další a další nástroje jmenovala bych třeba akordeon, flétnu a další. (volba nástrojů záležela na oblasti, kde kapela vzinkla)
Nejvyužívanějšími nástoji jsou například akordeony, flétny, dudy, trubka a následně pak místní lidový nástoj například: ve Finsku se často vyskytuje strunné kanterle. Vokalisté využívají všechny barvy svého hlasu. Ve Folk Metalu se často vyskytují klidnější balady, které vyžadují přítomnost jak ženského, tak mužského vokálu, ty se často prolínají v různých částech skladby obvykle skladba bývá nakomponována podle několika pravidel buď:
1) Žena zpívá jednu sloku zahraje se refrén, ve kterém zpívá jak žena tak muž a další sloku zpívá muž nebo na opak.
(V této variantě je třeba aby žena neměla hlas obyčejně přisedlý, ale je potřeba aby si dala záležet na výškách a hloubkách, kterých by mělo být ve skladbách dost. Mužů často zpívá více najednou obvykle až pět jeden hlavní a ostatní dotváří chorál)
2) Žena je hasitější než muž, který je tišší, ale dotváří v svým hlasem "atmosféru" písně.
(Zde je nutné aby žena byla dostatečně vokálně zdatná, tím myslím aby byla schopná zazpívat třeba i typicky mužský growling. Muž se k ženě přidává jen v některých částech písně většinou třeba v refrénu a nebo má vlastní část sloky.)
3)Muž a žena zpívají součastně.
( Tato varianta je nejméně využívaná z důvodu, že jen málo kdy se najdou jeinci, kteří by si sedli do tónu hlasu a také by tyto skladby bylo těžké hrát na živo. Tuto varantu využívá naříklad kapela Wolfmare.)
Dále můžou zpívat pouze muži a těch většinou bývá znatelně více. Například v kapele Heidevolk jsou jasně znatelné dva mužské hlasy, ale každý na jiné úrovni jeden výše položený. Druhý basový, oba zpívají stejný text a vzájemně se prolínají a vytváří pocit, zajímavě zkresleného hlasu. (Heidevolk je sice Viking metalová kapela, ale viking metal je odnoš Folk Metalu)
Může ale také zpívat jeden muž a ostatní vytváří chorál, zpívají s ním to samé, ale mnohem tiššeji a pokud se to v metalu dá říct, jemněji...Toto se ato vyskytuje u výše uvedených Skyclad a u Týr. (o těch se ještě zmíním)
A nebo zpívá jeden muž ale hlasem který se blíží screamingu a nebo growligu často bývá tato technika zpěvu užívána jen v častech skladby skoro nikdy ne po dobu celé skladby. S tímto se často setkáváme u Eluveitie (Švýcarská kapela, ještě o ní bude řeč)

Podžánry Folk Metalu se od sebe často odlišují pouze texty například ve Viking Metalu nenajdete ani jednu skladbu zabívající se přírodou tak stejně vzádné je najít v Pagan metalu skladbu zaměřenou na vikingské válčení. Ale obecně se Folk Metal vyznačuje opovrhováním křesťansvím a vyzdvyhováním pohanství a severských Bohů dále také opěvování Valhally a přírody.
Nejvíce se Folk Metal objevuje v Evropě a regionálně v Americe, ale to je opravdu vzácně v Americe žádnou významnou kapelu tohoto žánru nenajdete.
Mezi nejvýznamnější kapely dnešního folk metalu se zařazují:
Švícarští Eluveitie založení roku 2002 hrající
Folk Melodic Death Metal jejich písně jsou ovšem zvláštní v tom, že některé jsou zpívany v mrtvém keltském jazyce Galštině.
Říká se, že každý člen si napřed složí své party aniž by věděl co skládá ten další poté si to ukážou a zkombinují to co vzniklo. Nějaké části vypustí a nechají je na jinou skladbu kombinací vznikalí opravdu zvláštní díla jako je skladba Inis Mona. Právě tento jejich neslavnější počit vznikl tímto způsobem.
V kapele můžete slyšet v první řadě flétny, housle, dudy, akordeon, balalajku pak samozřejmně kytaru, bubny, bassu.
Špatné ale je, že tahle kapela má poměnrně dlouhé písničky, ale minimálně 4 minuty utečou jako voda takže si je musíte poustět tisíckrát, aby jste alespoň částečně vdechli tu atmosféru starých časů :))
Důležité co e musí poznamenat je, že kapela uvedla Folk Metal na naproto jinou úroveň než e nacházel před tím, příkladem buď skladba Isara nebo Brictom

Mezi další významnou kapelu bych zařadila finské Korpiklaani. Jejich kombinace klasických metalových nástrojů, houslí, tahací harmoniky a bud v kombinaci s texty pod hlavičkou jako Beer, Beer nebo Vodka , jejich rychlost dravost a zdravé šílenství jejich tvůrců probouzí v mnohých pořebu vytančit za chladné finské noci u ohně a chlastat dříve zmíněné tekutiny.
Finsky Korpiklaani znamená lesní klan a tato kapela byla založena roku 1993 od té doby vydala 9 studiových alb. které se zaobírají v podstatě stále tím samým: Pití, příroda a keltské svátky (Například Zimní Slunovrat).

Další dvě kapely jsou Týr a krajan Falkenbach obě jsou německé kapely.
Týr: Jméno kapely je jasné jak v germánské,tak severské mytologii je Týr bůh války, kapela byla založena roku 1998, avšak na spoustě diskuzích se lidé shodli, že na ně musejí mít náladu a já to mohu jen potvrdit. Od roku 98 Týr vydali 5 alb a popravdě řečeno se v podstatě opakují. Týr je ale spíše Viking Metalová kapela
Falkenbach: Aneb v jednoduchosti je síla. Je to sólový projekt jistého Markuse Teumersenna, který se zabívá hlavně texty o svržení křesťasntí a epickými příběhy, hraje něco na pomezí Folk/Pagan a Viking metalu. Nejzajímavější ale je, že v písni je jen jedna stále se opakující melodie, která vám ač chcete nebo ne utkví v paměti, další zajímavou věcí je, že na těch písních vás něco chytí a nutí poslouchat až do konce a pak znovu a znovu, ale přitom to je jen jednoduchá melodie.
Projekt byl údajně založen roku 1989 ale debutové album bylo vydáno až roku 1995.

V jeho písních se vyskytují flétny, kytara, bubny, bassa občas mám pocit, že tam zazní i balalajka.
Nejdříve byla kapela čistě black metalová to bylo až do doby kdy vydal své první folk metalové album, které zaujalo nahrávací společnosti.
Většina textů je v Angličtině, ale některé jsou ve staré norštině a němčině.
Teprve až v roce 2003 se projekt Falken bach začínal rýsovat, jako projekt, kde figuruje více jak jeden umělec, již jsou tři ale ti dva příchozí jsou velmi blízcí Markusovi přátelé.
A poslední nesmím vynechat Arkonu Ruskou Viking Metalovou kapelu, ano, v Česku je také jedna kapela se stejným jméném, ale její tvorbu upřímě řečeno vůbec neznám, takže je nebudu nijak porovnávat, Arkona(rus) vedena zpěvačkou, směsice Angely Gossow (Arch Enemy) a nějaké ruské lidové zpěvačky, je naprosto okouzlující ve spojení tradičnímy rukými nástroji, tahací harmonika obrovký buben, flétny a občaný growling... Smekám :)Doufám, že vám to alespoň malinko pomůže a že se třeba i začnete více zajímat o folk metal, protože to je něco neopakovatelnýho, třeba se jeho porstřednictvím někdy setkáme na Pagan Festu :DDSkyclad - Parlamential Of Fools
Eluveitie- Brictom
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 I'm your FeaR I'm your FeaR | 18. dubna 2011 v 18:15 | Reagovat

Doufám, že to někdy někomu bude k něčemu dobrý.. Nebo jestli jsem se s tim srala jen tak :DDD

2 Satnica Satnica | E-mail | 22. května 2013 v 21:34 | Reagovat

[1]: Jen tak pro zábavu, že jo? Chichi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama