Stačí jen pochopit a uvěřit...

Apocalyptica

12. května 2011 v 17:25 | I'm your fear! |  O Metalu
Apocalyptica je pro mě neuvěřitelně moc důležitá! Nejen, že mě tihle týpci přivedli k metalu, ale mají na mě i velký vliv...Opět chci aby se uváděl zdroj ;) ... Jinak správcuju Apocalypticu: http://www.karaoketexty.cz/apocalyptica-6001/fanklub/strana-1, takže jestli něco ohledně kapely není jasný, ráda na vaše dotazy odpovím :))

Apocalyptica je Finská heavy/Symphonic/Cello Metalová kapela, s očasným Rockovým nádechem a na posledním CD i se znaky popu. Založená roku 1991, kde jinde než v mecce metalu v Helsinkách Proč Apocalyptica? Kapela měla nejprve v plánu, že ve složení Eicca Toppinen, Paavo Lötönen, Max Lilja a Anteo Manninen vydají jedno CD (přesněji Apocalyptica Plays Metllica By Four Cellos) a kapela ihned zanikne, nestalo se tak, jejich debut zaujal masu lidí, kteří si vymohli pokračování poměrně úspěšné desky, jak název naznačuje jsou to pouze cover verze v té době nejvýznamnějších skladeb Metallici, avšak bez bubnů a v podání cell. K vydání CD došlo roku 1993. Dva roky hráči trénovali a nahrávali v helsinském studiu, přičemž se stále věnovali svým věcem ve Finské filharmonii.
Ale, jak už bylo řečeno, fanoušci chtěli další CD čely Apocalyptici bombardovali dotazy a dopisy a tak Eicca opět obvolával bývalé členy své kapely, Paavo souhlasil, že se zúčastní u Maxe moc nepochodil, od vydální jejich debutu po něm není ani vidu ani slechu a Anteo souhlasil, jen s výpomocí, proto museli sehnat nějakou kvalitní náhradu a namanul se jim v té době mladík, čestvé po vystudování finské obdoby FAMU Perttu Kivilaasko(již v té době seprohlašovalzanejlepšího finského cellistu). A v této sestavě vydávají další CD Inquistion Symphony

To se psal rok 1998 CD opět neobsahovalo téměř žádné jejich písně, opět cover verze, ze kterých bych vyzdvyhla nepříklad Nothing Else Matteres nebo One.(obě skladby od Metallici) Ale také jedu skladbu Sepultury RefuseResist. Tímto albumem si Apocalyptica zajistila místo na kovové špičce, tedy alespoň na starém kontinentu a v Asii, kde Apocalyptica zažívá stále neuvěřitelnou vlnu popularity.
Avšak mnohem známější a významější je jejich další řadové CD, tedy Cult (2000), v Eiccovi Topponenovi se probudily skladatelské vášně a tak se pustil do skládání vlastních songů a tak se z Finské tribute a cover partičky stává plnoprávná kapela. Nutno podotknout, že před Cult ještě bylo vydáno single album Harmageddon (1998), které je sběratelskou lahůdkou a i přes pouhé 4 skladby je to album nabité svělými skladbami.
Cult je dvou disk obsahující snad největší a nejpopulárnější skladby kapely, toto tvrzení není opravdu není mnou vymyšlené, na každý koncert Apocalyptici se z tohoto albumu dostanou alespoň 2 skladby do set listu, který je i tak dost nabitý. A ještě jeden prim má toto populární CD a to, že ve druhém disku jsou už vedle cell k slyšení i různí hostující zpěváci, v tomto případě je to u písně Path Vol.II. , veze beze zpěvu je lepší, ale tak jestli kapela myslí, že to tak není, nebudu to řešit, a poté v písni Hope vol.II. je k slyšení Matthias Slayer, upřímě řečeno v obojím podání má skladba nezměrné kvality.
V roce 2001 vychází jejich první live DVD pod jednoduchou hlavičkou: Live.
A jelikož Apocalytica již měla neuvěřitelnou fanouškovskou základnu, tak byla vydána reedice- Best Of Apocalyptica a musím potvrdit, že to je doopravdy povedené CD a na 2 CD se opravdu dostaly ty nejlepší písně vydané od tohoto finského fenoménu do roku 2002.
Někdy mezi lety 2002 a 2003 opouští kapelu hostující Anteo Maninnen a ke kapele se připojuje pouze na vybrané koncerty, kterých je opravdu po málu, ale Anteo je k vidění i na DVD Life Burns Tour z roku 2007.
A ve složení tří mužů Apocalyptica vydává další na hity velmi plodné 2 CD Reflection Revised na kterém tentokrát hostuje gothička Nina Hagen, rockerka Linda Sundblad, a bicman Slayerů Dave Lombardo. Tento dvoj disk je jeden z nejpovedenějších kousků právě opět Eicca Topponena. Na tomto disku oběvíme i neuvěřitelně vyváženou vokálně instrumentální skladbu Bittersweet, která vyrazila dech kde kterému posměváčkovi, který tvrdil, že Apocalyptica nemá šanci proniknout na světovou scénu, s Bittersweet a hostujícími zpěváky Ville Vallem (HIM) a zpěvákem Lauri Ylönenem (The Rasmus) má atmosféru neuvěřitelně tajemnou až mistickou, basový hlas Villeho se prolíná s melodickým, vysokým hlasem Lauriho a celé dokreslují cella občas položená hlouběji než-li kontrabasy, jindy vysoko jako housle.
Jeto nádherná skladba vypovídající o lásce, kterou cítí muž k ženě, neuvěřitelný text, o kterém chych řekla, že dokázal popsat lásku. Text je o dvou mužích, kteří cítí téměř bolestivou lásku k jedné ženě, ale vyznívá to také jako když jeden muž se snaží své dívce vyjádřit co k ní cítí, podle mě si to tak Eicca i plánoval, ale nakonec to vyznělo jinak, přeci jen v části textu je: Bittersweet I want you and I need you! A to nenapíše člověk jen tak, veliký vliv na konečnou podobu písně měl i videoklip, který se několk měsíců proháněl i na českých televizních stanocích . Bittersweet vyšlo jako samostatné CD, které bylo následováno následováno dalším velmi plodným a povedeným dvoj albem: Reflections Revised, na kterém je také k slyšení i bubeník Mikko Sirén, který s kapelou drží stále od té doby což byl rok 2003, je tam slyšet také spousta koncertních pecek a čas šel dál a kluci opět vyrazili na tour, ale aby si vydavatelé pořádně namazali kapsy, tak vydávají tři samostatná CD: Wie Weit (2005) na kterém má píseň i Marta Jandová, dalším bylo Life Burns (taktéž 2005) hostoval tentokrát Lauri Ÿlonen a třetím z těch disků je CD Repressed s hostujícími Maxem Calvalerou (Soulfly,Cavalera Conspiraci, dříve Sepultura) a Matthewem "Mattem" Tuckem (Bullet For My Valentine). Tuto píseň bych vyzdvihla, především proto, že Apocalyptica se již dříve prohlašovala za kapelu, která nechce mít nikdy nic společného s rasismem, ale Češi a naše zlaté ručičky si to zase pohnojili, když politická Dělnická Strana využila písně Path do svého spotu, samozřejmě bez povolení kapely či nahrávací společnosti, čímž vznikl spor, který mm tušení šel i k soudu, ale to je jiná kapitola. Tak v písni Repressed Apocalyptica ukazuje i to jak jsou kluci proti domácímu násilí a násilí obecně.
Rok se s rokem sešel a vychází další CD tentokráte Amplified - A Decade Of Reinventing The Cello a jak jinak neždvoj CD toto CD by se dalo jednoduše popsat jako The Best Of II. a zdá se že Eicca je v útlumu moc songů nenapíše, opět se vracejí ke starým dobrým cover verzím a zdá se, že v kapele to moc nejde. Ale i přes to, vyráží na turné: The Life Burns Tour, vychází DVD podoba koncertů, všechno je dokonalé show, akustika, světla a Eicca nabírá nové síly aby vydal další maisterstic a tím je Worlds Collide (2007) a jak se zdá, cella už nejsou tolik v kurzu a stále častěji slyšíme hlasy známých metalových či rockových zpěváků takže po boku Coreyho Taylora (Slipknot, Stone Sour ve skladbě I'm not Jesus) můžeme slyšet i Tilla Lindermanna (Rammstein, skladba Helden, Til si loni všiml, že na albu je místo jeho jména napsáno Rammstein a začal si stěžovat, Brzo, pokudveme v potaz, že album bylo vydáno roku 2007), dále také Adama Gontiera (Three Days Greace, skladba I Don't Care), opět bicmana Slayerů Dava Lombarda (Hope) a ještě několik dalších známých tváří a hlavně hlasů. Nyní nastává opravdový útlum Apocalyptica dojede turné a mizí ze scény, co se děje? Nikdo neví Eiccovi snad došly nápady? Kluci se pohádali? Bohu dík ne, tedy samozřejmě, do kapely nikdo nevidí, ale jelikož roku 2010 vychází aktuální CD 7th Symphony, kluci úplně mění žánr, jedna skladba je skoro až popová, přeslazená (na mysli mám Broken Pieces s hostijící Lacey Mosley skladba je o rozbitém srdci na kousky) a další temná téměř až death metalová skladba Bring Them To Light (s Joem Duplantiemem nejkrásnější je refrén: Respected, Disrecpected I'm rise in dark and come to life, you know me, you fear me... Překlad: Respoktován, nerespektován zrodil jsem se z temna a přišel k životu, znáš mě, bojíš se mě... To vše zpíváno growlem) a asi největší tahoun desky End Of Me ( Gavin Rossalde) se sedmou symfonií byli na světvém turné, při kterém se zastavili i v ČR, které nedávno skončilo a internetem se začínají šířit fámy o tom, že jsou kluci opět ve studiu, no, že by se vrátili do původní formy? Jeden rok, jedna deska?... Doufejme :)Dík za pozornost :DD ;) Snad to helpne jinak video je ke mnou opěvované písni Bittersweet :))
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majik-Metal Majik-Metal | Web | 17. března 2012 v 12:30 | Reagovat

Suprová kapelka!!! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama