Stačí jen pochopit a uvěřit...

Metal a Klasika

2. listopadu 2011 v 19:55 | I'm your fear! |  O Metalu
Jelikož u nás na Gyperneru chodím na hudebku a posloucháme tam různé klasické písně nemůžu si u některých nepovšimnout, že část z nich je použitá i v písních různých metalistů, nebo že píseň vzali a celou si jí předělali dle svého gusta a nedá se říct, že špatně :DD Miluju metal, ale kdo říká, že bych nemohla mít ráda i klasiku... Tak teda něco spatlám jde opět o můj skromný názor :DD


Stejně jako všechny hudební styly má i Metal své kořeny ve vážné hudbě, kdo tvrdí, že jeho oblíbený hudební styl nemá s klasikou nic společného, je jasné, že lže. Protože hudba, ať už jakákoli se vyvynula z klasické hudby, která se zase vyvynula z lidového folklóru a tak to pokračuje až do pravěku, kdy ba sebe pokřikovali opičky.
Metal ovšem své kořeny může hledat v těch nejtemnějších částech klasických děl. Requiem od Mozarta, nebo celá tvorba Wagnera by se daly označit za prapradědečky metalu, u toho Requiemu (V překladu Mše za zemřelé) si zase tak moc jistá být nemůžu, ale pokud se opomene o čem ta píseň je, můžu říct, že spousta Doom Metalových kapel se může pochlubit takovou ponurostí na začátku, agresivním středem a uklidňujícím koncem písně, ovšem Mozart s tím přišel o něco dost dřív, přesněji něco kolem roku 1791...
A Wagner, co je komu po tom, že to byl Hitlerův nejoblíbenější skladatel? Že byl Dolfík trochu víc paranoidní, neznamená, že geniální skladatel, jako byl Wagner je taky takový, naopak! Kdyby nebylo Wagnera, ještě teď by jsme poslouchali hudbu, která by neznala hluboké basové tóny a naopak by se vyhrávala někde ve výšinách u houslí. A dost možná by lidé nepřišli s nápadem na komba a další super věcičky, naopak by jsme pořád zvětšovali nástroje do absurdních velikostí, dost možná by na ně nehráli dva lidé, ale rovnou pět... Ironické, že?
Tohle jsou ale věci dávno zašlé a známé lidem, kteří mají inteligence alespoň, co by se do náprstku vešlo. A pokud jste to nevěděli, blahopřeji k objevní Ameriky. :))
Jak ale vzdát hold takovým velikánům jako jsou klasicistní skladatelé? Většinou totiž nestačí dojít si na Pražský symfonický Orchestr a je potřeba něco víc, něco, co si mohou dovolit jen kvalitní umělci, totiž, vytvořit cover verzi písně, kterou si v 18. století pobrukovali mlíkaři.
K téhle mysšlence jsem dospěla po tom, co jsem slyšela neuvěřitelně povedenou předělávku Antoni Vivaldiho od COB (Children Of Bodom). Přesněji tedy léta. První je originál díla poté předělaná verze.
Tomuhle říkám dobře odvedená práce.
Ale ne jen COB se snaží mladým lidem přiblížit klasiku, ani náhodou!
Nedávno jsme se školou byli na výchovném koncertu, nic moc, to vám povím, ale přesto mě nadchla jedna věc. Schubertova nedokončená symfonie začíná naprosto úžasnými, podmanivými basovými tóny a přesně tu melodii, když jsem jí slyšela, jsem si uvědomila, že vlastně znám.
Ano, říkala jsem, to už jsem někde slyšela, jen kde... A tak ještě ten den, kdy byla vzpomínka čerstvá, jsem se usadila za mojí databázi něčeho kolem tisíce písniček a pouštím je jednu po druhé, naprosto otrávená jsem tam dala další a říkám si: To je ono! Ronnie James Dio- Heaven and Hell... Pusťte si nedokončenou a poslouchejte první, mám pocit, tři noty a pak pusťte si Diovu skladbu a zaměřtě se na kytary, nejsou si dost podobné? Řekla bych, že určitě ano. Elektrické kytary se sice hloubkou ani nepřiblíží klasické base a violancellu, ale přes to, podobnost tam je. Samozřejmě, může to být náhoda, ale pochybují, že by člověk tolik vzdělaný, jako byl Ronnie si toho nevšiml. Ale to už asi nezjistím, jestli to byl záměr, nebo omyl...
Další úžasnou ukázkou, jak je možné upravit si skladbu podle svého je Apocalyptica, samozřejmě, cella, nástroj klasické hudby, tak proč se nepustit do klasiky ale výběr skladby, kterou upravili, mě poněkud udivuje, ale jeho interpretace se jim povedla naprosto mistrně. Samozřejmě řeč je o skladbě Hall Of Mountin King. Vymakaný, nikdo po nich nemusí žádat autorská práva, proč? Originální název písně je In The Hall Of Mountin King a svou skladbu si torchu upravili, takže vznikla její upravená, modernizovaná obdoba pouze pro cella, ne pro celý orchestr. Originál je samozřejmě připsán Edvardu Griegovi a sladba pochází z Peer Grynta. Vlevo originál.
Povedené, nemyslíte? Poměrně temná skladba, taky při ní chtějí obři Peer Grynta zabít, vyškrábat mu oči, sníst ho a jeho zbytky nenachat na schodech do haly, že vyrušil vládce hory, nebo jak to bylo... Brr... Nepříjemná smrt.
Jistě, že to není všechno! Ale poznat mezi všem těmi písněmi nějaké návznosti, není zase až tak těžké, jako spíš časově náročné, porovnávat, jestli jsem se nesekla a pořád si pouštět orginály a jiné písně, je docela... Matoucí, proto ještě jen pár posledních příkladů... Tarja Turunen a její největší hit v sólové kariéře, tedy, I Walk Alone, velice pomalý nástup klavíru a těch pár zahraných notiček, asi vám to nic nepřipomene, ale mě ano. Mozart. To jméno jako by samo rezonovalo jen, když se vysloví. Nuže, víme u koho hledat, ale co to je, za píseň, kterou označuji za Tarjinu inspiraci? Jistě, výše zmíněný Requiem, první jeho část. :)) Pochybuji, že operní zpěvačka si nevšimla téhle podobnosti, ale budiž, použila to hezky, tak co jí vyčítat?
Ovšem všichni nutně musí pokleknout před Therion! Jen si zadejte do you tube: Therion Antonin Dvorak Symphony 9 a sledujte jaká krása vám vyjde. Samozřejmě, jsem trochu vlastenecká, proto vyzdvyhuji právě Dvořáka, i když na tom CD je i povedená předělávka Requiemu, Wagnera a dalších velmi slavných skladeb a skladatelů! :)
Nebo Epica, předělala také jednu Dvořákovu skladbu.
Nuže, kdo teď ještě tvrdí, že čechy v zahraničí nikdo nezná? Kdepak! Jen se ptáte špatného obecenstva... Bohužel, je taková doba, že Češi si neváží vlastních pokladů, i když toho máme mnoho co nabídnout... Bohužel... :-/
Ne, kdepak, není to vykrádání, je to pouze úprava líbivých písní v, pro mé ucho, ještě líbivější :)) Doufám, že vás to alespoň malinko zaujalo a přimělo k přemýšlení :))
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama