Stačí jen pochopit a uvěřit...

Black Sabbath

3. února 2012 v 18:35 | I'm your fear! |  O Metalu
Můj kompletní referát, co jsem si připravovala do školy, měl docela úspěch, no, posuďte sami.
Chyby neřešte.
UVÁDĚJTE VŽDY SE ZDROJEM!!

BLACK SABBATH
Konec šedesátých let (leden 1969). Beatles jsou uprostřed rozpadu, rychle a tragicky po sobě umírají Jimi Henrix, Jim Morrison i Janis Joplinová, festival ve Woodstoku je už zapomenutá historie. Květinová revoluce ztrácí své kouzlo, nebo ho ani nikdy nenabrala v deštivém továrním městě, Birminghamu, kde se v křesťanské kapele Polka Tuld, následně přejmenované na Earth sjednocují vztahy čtyř, v té době mladíků, mezi sedmnácti a dvaceti lety. Dohady o hudebním stylu vyhrál tehdy poměrně populární tzv. bílý blues a jazz, který byl v něčem jiný, než ostatní kapely, hrající stejný styl.
Především kvůli zvuku, hlasu i celkovému působení mladičké kapely.
Brzy se kapela přejmenovala, už je nebavilo být, jako ostatní kapely podobné texty, podobná rytmika, jméno upřímně, celkem obyčejné, proto se mladá čtveřice přejmenovala na BLACK SABBATH. A to ve složení:
John "Ozzy" Osbourne - zpěv
Frank "Tony" Iommi - kytara, který nad kytarou nezanevřel i přes to, že mu na prstech pravé ruky chybí článek prstu na prsteníčku a prostředníčku, při práci v továrně mu je usekl stroj.
Terry "Geezer" Butler - basová kytara
Bill Ward - Bicí
Ke vzniku samotných Black Sabbath a hlavně jejich jména se váže historka, že když byli jednou společně v kině na hororovém filmu nazvaném Black Sabbath, prohlásil Geezer, že je zvláštní že lidé platí za to, aby je někdo strašil, že i oni by mohli dělat strašidelnou hudbu a tak vydělat.
Tím se rozjel celý nápad, který do té doby neměl konkurenci. A najednou vznikl Heavy Metal, něco úplně nového, co tehdejší společnost potřebovala.
Ječivý hlas Ozzyho, vřískající kytarová sóla, neuvěřitelně ponuré, temné texty. Písně od Black Sabbath byly chápány úplně jinak, ne aby lidi pobavily, ale spíš vyděsily. Například albu Black Sabbath, první píseň stejného názvu působí dost depresivně, zpočátku zaznění zvonu a ostrá kytara, následuje Ozzyho sám o sobě, dost zajímavý zpěv a do toho zakomponovány výkřiky typu: "Oh, no!" a poměrně úchylný smích.
Album bylo vydáno v pátek 13. února 1970. Zajímavé na desce je, že byla nahrána za pouhých 46 hodin a hráči ani nečekali, že by se z nich mohly stát rokové hvězdy, CD nahráli jen proto, aby jejich tvorba byla zachycena, pro docela obyčejné účely, které osvětlil Ozzy: Bylo příjemné, že jsem mohl říct - hele, mami, koukni, co se nám podařilo! Můj hlas bude na tom kousku plastu už na věky.
Takové obyčejné cíle vyburcovali křesťanskou církev, nebo to nebylo cíly, ale texty: "Jaká podivná postava tu přede mnou stojí a ukazuje na mne?/Otáčím se a prchám pryč, neb si mne vyvolil Ten s ohnivýma očima." Tím se dostáváme ke znaku kapely, křesťanský kříž. Když byli mladí, dali jim jejich rodiče kříže, tvrdili jim, že je ochrání od všeho zlého, nikdy bez nich nevycházeli a měli je stále u sebe, i na koncertech a i na dnešních fotkách má Tony Iommy svůj kříž stále pověšený na krku.
Církev to ovšem od mladíků vzala, jako rebelii a nařkla je, že uctívají ďábla jsou to antikristé a satanisté. Jednou zašla církev tak daleko, že zrušila jejich koncert.Jednou zase byli nařčeni, že zapálili jakýsi kostel v Británii, což je hloupost, protože, když kostel začal hořet, kdy měli po namáhavém koncertě a všichni byli na svých hotelových pokojích, ale bohužel jim do karet nehrálo jejich dosavadní počínání, především tedy pálení křížů na show. Zpětně bych chtěla upozornit, že BS, byli z počátku křesťanskou kapelou!
Půl roku po poměrně úspěšném debutu se BS ozvali znovu a ještě hlasitěji: vyšlo album Paranoid. A písně, jako Iron Man, War Pigs, či samotná Paranoid, mezi metalisty doslova z lidověly.Na albu se podepsaly větší nahrávací možnosti a neuvěřitelná sehranost hráčů. Kapela vydává ještě dvě desky a přesouvá se do Ameriky, kde pod záštitou Vertigo records podepisují smlouvu a pracují na novém CD. S tím přichází vrcholná doba BS. CDčka jako: Sabbath Bloody Sabbath, Sabotage, nebo LP Masters Of Reality. Experimentování v rámci Technical Ecstasy, která nebyla tolik úspěšná, ale přesto velmi kvalitní, sice se na Ozzyho hlase projevuje drogová závislost, ale balada She's gone je jedna z nejkrásnějších balad metalového světa, do češtiny přezpívána Marií Rottrovou a přejmenovaná na "Lásko Voníš Deštěm". Ozzy na účet této desky prohlásil: "Co je to za blbost, že deska Technical Ecstasy není úspěšná? Vždyť postoupila v mongolském žebříčku už na 301. místo!"
Co si nalhávat jméno Ozzy Osbourne je s drogy skloňováno v každém pádě, obzvláště pak, když naprosto zdrogovaný ukousl hlavu netopýrovi přímo během koncertu. Ale ani ostatní se netají svou drogovou minulostí. Ale Ozzy se vyrovnal hůře než ostatní s napjatou situací v kapele, a proto ji roku 1979 opouští, stíhá s nimi nahrát, na jejich standarty, slabé CD Never Say Die. Ozzy na několik let opouští kapelu a ta bez zpěváka vypadá, že se každou chvíli rozpadne, bohudík, se objevil Američan s Italskými kořeny jménem Ronald James Padavona, více známý, jako Ronnie James Dio. Který přišel z kapely, o které se mluví v souvislosti s Deep Purple: Rainbow. Vlil do BS novou krev, kterou vyždímaná kapela tolik potřebovala. Vznik desky Heaven and Hell se považuje za malé z mrtvých vstání, samotní členové považují toto album za jedno z nejlepších své kapely. S Ronniem vychází ještě jedno CD a potom Ronnie kapelu opouští a zakládá poměrně známou kapelu nazvanou Dio. Na postu zpěváka se střídá hned několik zvučných jmen: Ian Gillan z Deep Purple, který prohlásil toto: Gillan řekl: "Neplánoval jsem se připojit k Black Sabbath. Vyšel jsem ven s Geezerem a Tonym, ožrali jsme se a druhý den jsem zjistil, že jsem souhlasil, abych se stal členem skupiny. A oni jsou takoví milí chlapíci. Byla to ohromná zábava, platily se účty a prožil jsem s nimi krásný rok." Dále pak Tony Martin, který nikdy nebyl považován fanoušky za plnohodnotného člena, pouze jako jakýsi záskok za Ozzyho a Dia, který si fanoušky naprosto získal svým lidským vystupováním, zpěvem a skladatelským nadáním.
Ještě jednou se vrací Ronnie a vychází asi nejtvrdší album v historii kapely: Dehumanizer.
Během těchto nestálých poměrech v kapele se Ozzymu naproti tomu daří naprosto skvěle, bere si dceru jeho vydavatele, Sharon, sólová kariéra šlape, jako po drátkách a zakládá svůj vlastní festival Ozzfest, kde několikrát vystoupí i s původní sestavou BS. Všechno vypadá dobře, bohužel se něco zlomilo a Ozzy otevřeně vyhrožuje své bývalé kapele, že je zažaluje za zneužívání jména BS. Kapela se znovu spojuje s Diem a tentokrát pod hlavičkou Heaven and Hell vydávají zatím poslední CD nazvané The Devil You Know, obal desky vyráží dech, ale v tomto případě platí více než kdekoli jinde, nesuď knihu podle obálky, booklet úžasný, ale obsah CD je asi nejslabší za celé působení kapely.
Podepsal se na ní špatný i zdravotní stav těžce nemocného Ronnieho, který za rok a šest dnů po vydání desky umírá na rakovinu žaludku ve věku 64 let.
Nedávno ohlášený návrat Black Sabbath, stylově na 11.11. 2011 v klubu Whisky and Go Go vyvolal úsměv na tváři spousty skalních fanoušku, ovšem, co víc jsme si mohli přát, když víme, jak je na tom Bill Ward, který prodělal infarkt a má za sebou už operaci srdce, Black Sabbath ohlásili vydání nového alba, první po 34 letém odloučení hlavních aktérů metalové scény. A navíc, světové turné!
Tahle pohádka ale neměla dlouhého trvání, Tonymu byla totiž nedávno diagnostikována rakovina bílých krvinek, což je něco jako leukémie, ale pokud jsem pochopila lékařský článek, tak má mnohem agresivnější průběh a je pro lidský organismus nebezpečnější, než leukémie.
BS by se teoreticky měli v rámci tohoto turné dostavit i do Prahy a odehrát zde jeden koncert, první po sedmi letech. Poprvé zde byli 9. 6. 1998, a na stadion v Edenu tehdy dorazilo kolem 30 000 lidí. . Podruhé pak vystoupili v roce 2005 v kompletní sestavě
PERLIČKY:
"Mám Tonyho hodně rád. Ale nemůžu mu odpustit, že mi ukradl ze sbírky všechny desky Franka Sumatry. Odkud si myslíte, že bere ty svý rify?" Geezer
"Nebýt Tonyho mámy, tak chcípneme hlady, dělala nám sendviče a kupovala cigarety." Ozzy vzpomíná na začátky kapely.
"Navštívil jsem psychiatra, kterej na mě zkoušel ty svý vědecký finty. Masturbuješ? Ptá se mě. A já na to - Dejcháš?" Ozzy
Nejvážnější rozhodnutí, které Geezer v posledních letech udělal, bylo rozseknout dilema- dát si sendvič s pivem anebo dva sendviče a dvě piva?" Ronnie James Dio
-Jaký moment byl pro tebe z desetileté historie kapely ten nejúžasnější? (Reportér)
- Když Aston Villa vyhrála v roce 1978 anglický pohár!" (Butler)
Když se žurnalista Allan Johnes označil Iommiho za "cikánského houslistu" a "italského soutěžícího na přehlídce Eurovize" dal mu kytarista osobně pocítit pádnost svého levého háku.
Black Sabbat nikdy nepodporovali hostování jiných umělců na svých albech, ale přesto se dostalo výjimky Eddiemu Van Halenovi, kytarovému bohovi. A! Raperovi Ice T
"Smrt přijde bez ohledu na to, jestli si ji přeješ nebo ne. Chtěl bych toho v životě ještě spoustu udělat, ačkoli nevím, jestli mi na to všechno zbývá čas. Tony Iommy v rozhovoru pro Rock&Pop
To, že Ozzy ukousl hlavu netopýrovi je notoricky známé, ale že podobný osud postihl i bílou holubici, už tak známé není.
1.prosince přišly do prodeje lísky na letošní koncert, 1.ledna jsou všechny vstupenky beznadějně vyprodané
Tony Iommy je v kapele od jejího samotného založení a dlouho se neměl k založení vlastního projektu (první, a poslední sólové album vyšlo roku 2000)
V den ohlášení návratu bylo všem členům dohromady 250 let
První oficiální videoklip vznikl až roku 1999
V sestavě Polka Tuld figuroval i saxofon.
Jeden z prvních koncertů kapely Earth se odehrál ve Star klubu v Hamburku, kde několik let před nimi začínali Beatles
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majik-Metal Majik-Metal | Web | 17. března 2012 v 12:29 | Reagovat

Ahojky.. Máš moooc pěkný blog!! Zkus navštívit ten můj.. Teprve začínám.. ;) Moc díííky a sorry za spam!! Moc se mi tu líbí! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama